تصور

استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع بلا مانع است

سازمان ملل متحد قزوين را به عنوان نخستين شهر نمونه جهاني گردشگري شهري انتخاب كرد

دوشنبه بیست و هشتم آذر 1384

سازمان ملل تفاهم‌نامه نهايي جهاني شدن گردشگري قزوين را امضا كرد و فردا طرف ايراني آن را امضا مي‌كند.تفاهم‌نامه انتخاب قزوين به عنوان شهر نمونه گردشگري شهري در برنامه اسكان بشر سازمان ملل‌ متحد امضا شده است.

صنعت گردشگري_ تفاهم‌نامه نهايي جهاني شدن گردشگري قزوين را سازمان ملل متحد امضا كرده است و فردا امضاي طرف ايراني پاي آن مي‌نشيند.
تفاهم‌نامه انتخاب قزوين به عنوان شهر نمونه گردشگري شهري در برنامه اسكان بشر سازمان ملل‌ متحد امضا شده است. حال تنها كافي است كه «نادر محمدزاده»، رئيس سابق سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري قزوين آن را امضا كند تا رسميت يابد.
به گفته «محمدزاده» كه هم اكنون رئيس سازمان مسكن و شهرسازي قزوين است، اين تفاهم‌نامه از نايروبي، محل استقرار برنامه اسكان بشر سازمان ملل متحد به تهران ارسال شده است و او آن را فردا در قزوين امضا مي‌كند.
«محمدزاده» در زمان امضاي تفاهم‌نامه در نايروبي (در حدود 10 روز پيش) هنوز به عنوان رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري قزوين مشغول به كار بود. به همين دليل او بايد تفاهم‌نامه را امضا كند.
در نيمه نخست آذر ماه گروهي از كارشناسان شركت آيارا كه پيشنهاد دهنده طرح گردشگر شهري بودند، به نايروبي سفر كردند و متن تفاهم‌نامه را با كمك كارشناسان برنامه اسكان بشر نهايي كردند. در همان سفر، تصميم گرفته شد تا به جاي مبادله رسمي و سفر طرف ايراني به نايروبي، تفاهم‌نامه غيابي امضا شود.
به اين ترتيب رئيس برنامه اسكان بشر سازمان ملل متحد تفاهم‌نامه را امضا كرد و آن را براي شركت آيارا فرستادند تا «محمدزاده» نيز آن را امضا كند.
در سفر كارشناسان شركت «آيارا» به نايروبي تاكيد شده بود كه به‌زودي كشورهاي اروپايي نيز شهري را به عنوان نمونه يا پايلوت به سازمان ملل متحد معرفي كنند.
امسال براي نخستين بار در برنامه اسكان بشر سازمان ملل متحد طرحي ارائه شد كه در آن گردشگري به عنوان عامل مهم رفاه عمومي مطرح شده است. در اين برنامه، به گردشگري به عنوان عاملي براي رشد اقتصادي، اجتماعي و سطح زندگي مردم در شهرها نگاه شده است.
پيشنهاددهندگان اين طرح، كارشناسان شركت پژوهش هنر و معماري «آيارا» هستند. آنها معتقدند كه رواج و رونق گردشگري، علاوه بر گردش پول در شهر، سبب مي‌شود تا پول بيشتري وارد شهر شود و به كمك چرخه اقتصادي آن بيايد.
«رضا پوروزيري»، مدير شركت «آيارا»، پيش از اين در گفت‌و‌گو با ميراث خبر در مورد دلايل ارائه اين طرح گفته بود: «گردشگري شهري گرايشي جديد در برنامه اسكان بشر سازمان ملل متحد است. پيش‌تر در اين برنامه با ديد فيزيكي به مسكن توجه مي‌شد اما به تازگي اين نگاه تغيير كرده است و هر آن‌چه در يك فضاي شهري سطح زندگي شهروندان را ارتقا مي‌دهد در زيرمجموعه اين برنامه قرار مي‌گيرد.»
به عبارتي سطح زندگي مردم افزايش پيدا مي‌كند و مردم مي‌توانند در فضايي مناسب تعاملات روزمره زندگي خود را داشته باشند و در عين حال از امكانات جانبي رفاهي و تفريحي استفاده كنند.
افزايش سطح زندگي مردم هدفي است كه برنامه اسكان بشر سازمان ملل متحد از سال 1997 آن را دنبال مي‌كند. در اين سال زيرمجموعه‌اي با نام بهترين تجربيات Best Practices در برنامه اسكان بشر سازمان ملل متحد آغاز به كار كرد تا برنامه‌ها و راههاي عملي ارتقاي زندگي شهري را جمع‌آوري كند.
تحت نظارت اين برنامه تا كنون بيش از 2 هزار و 150 طرح و راه‌حل اثبات شده در 140 كشور اجرا شده است. در اين برنامه‌ها موقعيت هر منطقه از نظر اقتصادي، اجتماعي و مشكلات محيطي شهرنشيني بررسي شده تا به عنوان الگو براي ديگر نقاط جهان به كار روند.
مهمترين خصوصيت اين طرح‌ها مردمي و همگاني بودن آنهاست. يعني براي اجراي اين پروژه‌ها از همه ارگان‌ها و سازمان‌هايي كه در يك فضاي شهري حضور دارند استفاده مي‌شود. به اين ترتيب با مشاركت همگاني، شهر و منطقه به محلي بهتر براي زندگي تبديل مي‌شود.
فعاليت‌هاي اين برنامه تاكنون محدود به ترميم بافت‌هاي فرسوده شهري، حاشيه‌نشيني و مسائلي اينچنيني بود و به قول پوروزيري «بيشتر سخت افزاري». اما در چند سال گذشته اين نگاه به تدريج تغيير كرده و به مسائلي جانبي‌تر و «نرم‌افزاري» روي آورده است.
به همين دليل هنگامي كه شركت «آيارا» كه با برنامه اسكان بشر سازمان ملل متحد برنامه‌هاي زيادي را اجرا كرده، طرحي براي ياري گرفتن از گردشگري براي رونق زندگي شهرنشيني ارائه داد، كارشناسان اين سازمان از آن استقبال كردند.
«آيارا» نماينده برنامه اسكان سازمان ملل متحد در طرح المپيك شهري است كه براي نخستين بار، شيراز ميزبان آن است. اين شركت براي طرح پيشنهادي خود در استفاده گردشگري براي ايجاد توسعه شهري، قزوين را به عنوان «پايلوت» يا «نمونه» انتخاب كرد. دليل آنها هم استعدادهاي بالقوه شهر و استان قزوين بود.
هم اكنون استان قزوين با يك هزار و 190 اثر ثبت شده ملي، رتبه نخست در ايران را دارد. بناهايي چون قلعه الموت، مدرسه و كليساي رفيع و دروازه آشنستان، مسجد پنجه علي و روستاي گازرخان الموت تنها تعداد اندكي از آن‌ها هستند.
اما شهر قزوين تنها دو هتل دارد كه در مجموع 66 اتاق درند و مي‌توانند براي 166 نفر محل اقامت ايجاد كنند. اما قرار گرفتن قزوين در مسير دسترسي به جنوب، شمال، شرق و غرب ايران سبب شده تا سالانه 40 ميليون نفر از استان قزوين ديدن كنند.
به اين ترتيب قزوين شهري است كه با داشتن اين قابليت‌ها هنوز به جايگاه اصلي خود نرسيده است. به همين دليل «آيارا» قزوين را به عنوان «پايلوت» انتخاب كرد.
در اين طرح، سازمان ملل متحد بودجه تحقيقاتي را تامين مي‌كند و مسئوليت اجراي اين طرح در ايران به عهده سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري قزوين است و سازمان‌ها و ارگان‌هاي مختلف، بايد برنامه‌هاي خود را با اين سازمان هماهنگ كنند.
«اسفنديار رحيم مشائي»، رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري هم زماني كه جهاني شدن قزوين مطرح شد قول داد كه كميته ويژه‌‌ تعيين برنامه‌هاي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري براي توسعه گردشگري قزوين، نخستين شهر نمونه گردشگري شهري جهان، تشكيل مي‌شود.
به اين ترتيب بايد اميدوار بود كه به‌زودي تغييرات بزرگي در اين شهر تاريخي ايران رخ دهد. تغييراتي كه در كمتر از 3 سال، (مدت زماني كه سازمان ملل متحد براي اجراي پروژه تعيين كرده است) چهره اين شهر را دگرگون مي‌كند.

Advertisements

No comments yet»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: